top of page

SL-2000 SUBJECTOR

 



steel structure, aluminium boxes, television, cameras,

electric motor, electric parts, wires

2004, 124 × 45 × 52 cm



The pseudo-product is a swinging television screen, above which a steady digital camera is fixed. The picture of this camera  arrives at the projector. In sync with the pendulum motion of the cathode ray tube, another camera makes a scanning motion on one side of the structure. This picture appears on the surface of the swinging picture tube. As a result, the projector shows a compound, wobbling sequence of pictures, which in the given static space appears as a surface evoking an unsecure feeling. This is what the concept of the pseudo-product is based on. The set itself tries to make use of the psychic perplexity which can develop when one is looking at the wobbling picture. I have based this idea on the mechanism of action according to which there are people whose vestibule of the ear reacts more sensitively in certain situations. Such a generally known reaction can be observed in the case of seasickness. In that case, the vestibular vertigo developes as a consequence of constant motion, that is the vestibule continuously tries to balance the swinging, the result of which is an unpleasant condition with headache and nausea. All this is stimulated by the mind, thus it is a psychosomatic symptom. If my theory is correct, this can be provoked by artificial stimulation as well.

Az áltermék egy hintázó tévéképernyő, mely fölé egy nem mozgó digitális kamera van rögzítve. Ennek képe érkezik a projektorra. A katódsugárcső ingamozgásával szinkronban egy másik kamera pásztázó mozgást végez a szerkezet egyik oldalán. Ez a kép jelenik
meg a himbálózó képcső felületén. Így a projektor egy összetett, imbolygó képsort vetít, ami az adott statikus térben egy bizonytalan érzést keltő felületként jelentkezik. Erre épül az áltermék gondolatisága. Maga a készülék azt a pszichés zavart próbálja kihasználni, ami az imbolygó kép nézése során kialakulhat. Ezt arra a hatásmechanizmusra alapoztam, mely szerint vannak olyan emberek, kiknek az egyensúly szerve érzékenyebben reagál bizonyos szituációkban. Ilyen, általánosan ismert reakció figyelhető meg a tengeribetegség esetében. Ott, az állandó mozgás következtében alakul ki a vesztibuláris szédülés, vagyis az egyensúly szerv szünet nélkül próbálja korrigálni a ringatózást, minek következtében egy fejfájással, hányingerrel járó, kellemetlen állapot lép fel. Mindezt a tudat stimulálja, tehát pszichoszomatikus tünet. Ha helyes az elméletem, ez előidézhető mesterséges stimulálással is.

bottom of page